Predstavte si, že zrovna práve staviate svoj vysnívaný dom, alebo rekonštruujete byt. Jedna z vecí, na ktorej sa určite neoplatí šetriť sú rozvody elektroinštalácie.
Dnes, keďže máme 21. storočie, zrejme už mnohí z Vás počuli inteligentnej elektroinštalácií. Pod tento pojem neodmysliteľne patrí aj osvetlenie, ktorému sa budeme dnes obzvlášť venovať. Dnes nebudeme rozoberať rôzne „Gadgety“ ani podobné vychytávky z „IoT“ i keď ich na úvod trochu spomenieme, ale vysvetlíme si pojem inteligentného osvetlenia a pozrieme sa hlbšie na problematiku inteligentnej elektroinštalácie, ako systémového riešenia a načrtneme si možnosti, ktoré už síce nejaký ten rok existujú, ale mnohí o tom ani nevedia.
Prvou a relatívne dostupnou voľbou riešenia v kvázi inteligentného osvetlenia sú tkz. vychytávky z IoT, a rôzne „gadgety“, kde za veľmi nízku obstarávaciu cenu, získate veľa funkcií. Úplne typickým príkladom je inteligentný vypínač (napr. od zn. Sonoff), ktorý Vám umožní ovládať svetlo cez mobilné zariadenie. Jednoducho ho namontujete poprípade vymeníte za Váš pôvodný vypínač a nemusíte riešiť žiadne stavebné úpravy. Navyše sa dá tento vypínač implementovať aj do hlasového asistenta(napr. Google home) a zrazu viete ovládať osvetlenie aj hlasom. Pre ovládanie jedného svetla v jednej miestnosti je to priam fantastické a to všetko máte do 100 EUR. Viete si však ale predstaviť, že by ste ich mali napríklad v celom dvojposchodovom dome? My veru nie a vysvetlíme hneď aj prečo. Klasický inteligentný vypínač, tohto typu potrebuje pre svoju funkcionalitu napájanie 230V AC a pripojenie na WIFI. Logicky ale predpokladáme, že v dvojposchodovom dome máte aj schodisko, kde sa využíva v klasickej elektroinštalácií tkz. schodiskový vypínač, čiže dole si svetlo zapnete a keď výdete hore si svetlo opätovne vypnete. Tu však už nastáva problém, pretože zapojenie schodiskového vypínača v klasickej elektroinštalácií neobsahuje samostatné napájanie 230V AC, čiže nebudete ho vedieť jednoducho vymeniť. Ak máte rozsiahly dom a ako býva zvykom ekonomicky výhodný WIFI router od providera, tiež predpokladám, že nie všade bude dobrý signál, čo značne obmedzí funkcionalitu inteligentného vypínača. Ak by sme zašli ešte viac do hĺbky zistime, že napríklad nevieme vyriešiť ovládanie dvoch svetiel z viacerých miest(napríklad luster kde máte malé a veľké svetlo), alebo neviete priradiť k vypínaču fyzicky iné svetlo. Pozor, stále sa však nebavíme o inteligentom osvetlení. Ďalšou podkategóriou tejto skupiny sú tkz. inteligentné žiarovky (napr. Ikea trådfri set) , kde je tiež veľmi priaznivý pomer ceny a výkonu. Vymeníte si Vašu súčasnú žiarovku za kvázi inteligentnú a zase získate možnosť ju riadiť buď cez mobilné zariadenie, alebo cez diaľkový ovládač. Ak sa však na to pozrieme z iného uhľa, zistíme, že Váš klasický vypínač by mal byť stále v polohe zapnutý, ak chcete využívať dané funkcie. Ak ho nebodaj niekto zhasne, nepôjde ani žiarovka, ani žiadne inteligentné funkcie. My žiadnom prípade nechceme krivdiť týmto zariadeniam, no stále to však nepredstavuje globálne systémové a ani inteligentné riešenie.
Všetky tieto spomínané zariadenia, však majú jeden obrovský hendikep a to ten, že nevedia spoločne vykonávať naraz viacej samostatných funkcií na základe určitých podmienok, čo je vlastne svojim spôsobom definícia automatizácie. Ak by sme to chceli napísať polopatisticky, automatizácia je premena ručnej práce za strojovú a pomaly sa dostávame aj k samej podstate. Inteligentné osvetlenie nie je to, že ho dokážete riadiť mobilným zariadením, prípadne hlasom, je to iba akýsi príjemný benefit komfortu.
Skutočná definícia inteligentného osvetlenia spočíva v jeho samostatnej automatizácií. Vysvetlíme si to na názorných príkladoch : Inteligentné osvetlenie je to, že keď prichádzate večer k dverám zapne sa vonkajšie osvetlenie chodníka a posvieti Vám na cestu. Po otvorení dverí sa automaticky zapne svetlo, aby ste si mohli pohodlne vyzliecť kabát a keď odídete z chodby sa svetlo samé vypne. Inteligentné osvetlenie je to, že keď sa sprchujete a niekto zvoní pri dverách tak Vám tri krát zabliká osvetlenie v kúpeľni, lebo zvonček zrejme nebudete počuť. Pri varení polievky sa automaticky zapne svetlo na digestore, po zapnutí TV sa osvetlenie nastaví presne tak, aby ste si mohli vychutnať filmový zážitok. Keď náhodou vypadne elektrická energia, zapne sa núdzové osvetlenie, aby ste vedeli zísť bezpečne po schodoch. A keď odídete z domu, automaticky sa vypne všetko osvetlenie. Ak odídete na dovolenku, zapnete simuláciu prítomnosti a osvetlenie v dome sa bude inteligentne spínať, ako keby ste boli práve doma. Podobných príkladov máme samozrejme viac, no na objasnenie definície to iste postačí.
K tomu, aby ste vedeli realizovať skutočne inteligentné svetlenie je potrebné už siahnuť po druhej voľbe a využiť systémy inteligentnej elektroinštalácie (čo sú napr. systémy KNX, Nexwell, Niko, Inels), kde sú možnosti ovládania svetiel komplexne spracované. Vzhľadom na svoju charakterovú štruktúru sú tieto systémy najmä drôtové resp. káblové, čiže treba na to myslieť ako sme v úvode spomínali pri stavbe domu, alebo pri rekonštrukcií. Možnosti ktoré však získate prakticky nemajú žiadne limity. Dokážete riadiť skoro všetko, na čo si spomeniete ba naviac zautomatizujete svoje bežné rutiny a získate veľmi veľký komfort vlastného bývania…
Možno sa teraz niektorí pýtajú, že aká je otázka ceny? Cena závisí samozrejme od individuálneho riešenia, ale už dávno neplatí to, že cena inteligentnej elektroinštalácie je viac násobne drahšia oproti klasickej elektroinštalácií. Povedali by sme skôr, že v mnohým prípadoch sa dá skôr ušetriť, pretože inteligentná elektroinštalácia nie je iba automatizácia svetiel, aj všetkého ostatného v dome. O ďalších možnostiach inteligentnej elektroinštalácie sa dozviete v ďalšom článku.
Ján Čambal (CEO)
J&P Technology GROUP