Lacný alarm, je často diskutovanou témou. Čo však pre náš príklad znamená mať lacný alarm v dome? Je to zníženie kvality alarmu, alebo iba komfortu jeho ovládania? Má zmysel lacný alarm vôbec namontovať? Na tieto, ale aj iné otázky sa pokúsime odpovedať v tomto článku.
Hovorme hneď prakticky, lebo so zabezpečovacími systémami – alarmami je to podobne ako s autami. Napríklad nové luxusné auto s hviezdou na kapote, ale aj staršie auto ako trabant Vás zrejme odvezie z bodu A do bodu B. Funkcionalita je tá istá, záleží však aj na tom, čo od jazdy očakávate. Ak si neželáte, aby Vám po ceste odpadli svetlá či dvere a nechcete sa každých 10 kilometrov zastaviť v servise, zrejme si staršie auto nevyberiete. Racionálne z toho usúdiť, že väčšina ľudí si preto vyberie nové pekné auto so zárukou. A tak, ako aj pri novom aute, aj pri novom alarme treba zvoliť dobrý pomer cena / kvalita.
Kvalitný alarm, je taký alarm za ktorým stojí výrobca, ktorý si dokáže svoje výrobky certifikovať. Napríklad čínske alarmy nemajú žiadnu certifikáciu a preto majú aj super polovičnú cenu. Polovičná cena je iste zaujímavá, avšak tu treba spomenúť vysokú mieru poruchovosti, teda inak povedané po zapnutí alarmu sa toľko krát po sebe spustí falošný poplach, že Vás zapnutie alarmu bude už iba otravovať. A ak by sa náhodou stal zázrak a takýto čínsky alarm by fungoval, netešte sa predčasne. Pokiaľ nie je alarm certifikovaný, (na Slovensku zabezpečuje Národný Bezpečnostný Úrad) a nemá revíziu od autorizovanej firmy, pri poistnej udalosti nebude akceptovaná montáž alarmu v objekte. Je teda zrejmé, že kvalitu sa neoplatí tlačiť smerom dole. Základ každého alarmu tvorí „mozog“ tkz. alarmová ústredňa, tú treba zvoliť vždy kvalitnú, čiže renomovaný výrobcova, certifikované výrobky, napríklad ako značka Paradox.
Na druhú stranu, je možné zase ubrať s komfortu používania alarmu. Luxusné LCD klávesnice, sa dajú vymeniť za hnusné kalkulačky pri dverách na ktorých tiež dokážete zapnúť alarm aj keď vyzerajú príšerne. Môže sa vynechať aj mobilná aplikácia, či dizajnové kľúčenky na ovládanie alarmového zabezpečovacieho systému. Pri pohybových detektoroch, ktoré tvoria základné komponenty každého alarmu, si tiež nemusíte kúpiť tie najlepšie na trhu, ktoré používa armáda pretože majú veľkú imunitu pred falošnými poplachmi, ale kúpite si klasické obyčajné pohybové detektory, ktoré sú inštalované v 60% domoch na svete. Taktiež je možné neinštalovať senzor zaplavenia, alebo dymový senzor čo síce neodporúčame, ale ušetriť sa na tom dá. Záverom povedané z každej montáže alarmu je možné urobiť lacnejšie riešenie bez ohľadu na kvalitu zabezpečovacieho systému, avšak uberie sa na komforte a taktiež na rozšírenej funkcionalite ako : perimetrické stráženie objektu nočné stráženie, otváranie dverí odtlačkom prsta a podobne…
Posledný azda najdôležitejší aspekt každého alarmu je samotná montáž alarmu. Tú určite netreba podceňovať, lebo aj najlepší alarm na svete môže znehodnotiť jeho neodborná montáž. Vyššie popísanými krokmi je teda možné finančne znížiť celkovú cenu profesionálneho a kvalitného alarmu, ale úplne lacný čínsky alarm za 200 EUR z toho nikdy nebude. A ani by sme Vám neodporúčali takýto alarm montovať, nakoľko vo všetkých servisných prípadoch sme tieto alarmy iba vyhodili do smetného koša a zrealizovali nové alarmy Paradox. Záver článku zakončíme slávnym citátom od Henryho Forda : “Nie som taký bohatý, aby som si kupoval lacné veci” V tomto citáte je principiálne zhrnutý celý tento článok o alarmoch. Ak však stále nerozumiete problematike, kľudne sa nám ozvite, radi o alarmoch všetko vysvetlíme a pomôžeme.
Aj pre Vás vieme nájsť to správne riešenie, stačí nás iba kontaktovať.