Revízia elektrickej inštalácie
Nestraťte peniaze z poistky! Dajte si skontrolovať rozvody. Opravíme na mieste.
Revízie vykonávame v celom Bratislavskom kraji a okolí
Nestraťte peniaze z poistky! Dajte si skontrolovať rozvody. Opravíme na mieste.
Revízie vykonávame v celom Bratislavskom kraji a okolí
Buďte v bezpečí zábraňte vyhoretiu Vašeho domu alebo firmy a dajte si skontrolovať elektrické rozvody a inšatácie. Revízie je nutné vykonávať nie len pre Vašu bezpečnosť a bezpečnosť Vašich zamestnancov ale revízna správa je vyžadovaná aj pri plnení poistnej udalosti alebo kolaudácie nehnuteľnosti, podnikateľského priestoru, či výrobnej haly.
Obráťte sa na našu firmu a zverte sa do rúk profesionálom. Disponujeme najmodernejším meracím vybavením pre elektro revízie a naše prístroje sú pravidelne kalibrované, čím sa garantuje správne meranie pri revízií. Revízna správa od nás je vypracovaná na 100 percent podľa zákonných požiadaviek. Ak pri revízií nájdeme závadu vo väčšine prípadov ju vieme odstrániť priamo na mieste.
1.
Prvý z dôležitých faktov je ten, že po ukončení inštalácie nových elektrických rozvodov novej elektrickej inštalácie, alebo po rozšírení pôvodnej elektrickej inštalácie, prípadne aj po úpravách existujúcej elektrickej inštalácie sa musí vyhotoviť písomná správa o východiskovej odbornej prehliadke a odbornej skúške (OPaOS). Povinnosť vykonávať revízie sú stanovené v mnohých zákonoch, napríklad zákon č. 124/2006 Z.z, ale j vyhláška zákona č. 508/2009 Z.z.
2.
Druhý dôležitý fakt treba spomenúť aj ten, že revíznu správu si ako prvá bude pýtať poisťovňa, pokiaľ nastane nejaká poistná udalosť. Zjednodušene povedané, že ak si platíte poistenie nehnuteľnosti a pri škodovej udalosti nemáte platné revízne správy, poistné plnenie budete mať veľmi okresané, inak povedané môže sa stať aj to, že nedostane vôbec nič. Vedeli ste napríklad o tom, že revízia je nevyhnutá aj vtedy, keď prenajímate nehnuteľnosť a to z toho dôvodu, aby ste vedeli, že vaša elektrická inštalácia je bezchybná a zároveň, že v prípade ak by sa nájomníkovi nebodaj niečo stalo, aby ste VY ako majiteľ boli právne krytý. Okrem iného treba spomenúť aj to, že pokiaľ prenajímate nehnuteľnosť, povinnosť revízií Vám vyplýva aj zo zákona.
3.
Tretí z najdôležitejších faktov, je otázka bezpečnosti elektrickej inštalácie. Ak ste napríklad postavili nový dom, alebo zrekonštruovali byt, je potrebné najmä pre vašu bezpečnosť skontrolovať, či máte správne dobre zrealizovanú elektroinštaláciu. Určite by ste nechceli, aby v prípade poruchy na elektrickej inštalácií vznikol napríklad požiar a Vám zbytočne vyhorí dom. Tieto kontroly zabezpečuje revízny technik, ktorý po odbornej prehliadke a odbornej skúške (OPaOS) vydá revíznu správu, ktorá je vlastne úradným dokladom. A keď už spomíname aj nový dom tak napríklad, bez revíznej správy nepovolí stavebný úrad ani kolaudačné konanie.
Veľmi zjednodušene povedané skoro všetko, v zjednodušenom ponímaní vieme rozdeliť do troch krokov:
1.
Prvým krokom sú však dokumenty k elektro revízií a to:
a) konštrukčná projektová dokumentácia, resp. dokumentácia skutočného vyhotovenia, inak povedané projekt
b) protokol o určení vonkajších vplyvov
c) východisková revízia, alebo predchádzajúca periodická revízia ak sa robí OPAKOVANÁ periodická revízia
d) vyhlásenie o zhode výrobcov použitých výrobkov
e) protokoly o kusovej skúške elektrických rozvádzačov
f) doklady stanovené predpismi na príslušné zariadenia, návody na obsluhu a podobne
2.
Druhým krokom je odborná prehliadka(revízia) ktorá je podľa STN 33 2000-6:2018 zameraná na :
a) Spôsob ochrany pred zásahom elektrickým prúdom (použité ochranné opatrenia)
b) Použitie protipožiarnych zábran a ďalších navrhnutých opatrení proti šíreniu požiaru a ochrany pred účinkami tepla
c) Výber vodičov podľa prúdovej zaťažiteľnosti a úbytok napätia
d) Prítomnosť a vhodnosť uzemnenia ochranných prístrojov
e) Spojitosť ochranných vodičov, vodičov pre ochranné pospájanie technologických a cudzích vodivých častí
f) Výber zariadení a opatrení vzhľadom na vonkajšie vplyvy
g) Použitie schém a výstražných nápisov
h) Prístroje na ochranu pred prepätím
i) Prístroje na bezpečné odpojenie a spínanie
j) Označenie obvodov nadprúdových ochranných prístrojov a neutrálnych a ochranných vodičov
k) Prístupnosť k zariadeniam na ľahké otváranie, identifikáciu a údržbu
l) Kontrolu správnosti údajov na výrobných štítkoch ich kvalitu a trvácnosť
m) Kvalita a vyhotovenie spojov ochranných vodičov, vodičov pre ochranní pospájanie technologických a cudzích vodivých častí
n) Správnosť farieb a pripojenia vodičov, primeranosť ukončení a pripojení káblov a vodičov
o) Prehliadka uzemňovacej sústavy
p) Súlad skutkového stavu s konštrukčnou dokumentáciou, resp. dokumentáciou skutočného vyhotovenia.
3.
Tretím krokom je odborná skúška(revízia), resp. revízne merania elektrickej inštalácie. Postupuje sa podľa normy STN 33 2000-6:2018 a revízne meranie sa začína napríklad :
a) Meranie spojitosti vodičov (STN 33 2000-6, časť 6.4.3.2)
b) Meranie izolačného stavu
c) Meranie impedancie poruchovej slučky (Revízne meranie na potvrdenie činnosti samočinného odpojenia napájania)
d) Meranie doplnkovej ochrany prúdových chráničov, meranie prístrojov na detekciu poruchového oblúka AFDD
e) Meranie sledu fáz
f) Úbytok napätia
g) A iné merania ako napríklad Rpe (Odpor ochranného vodiča, kontrola odporu ekvipotenciálnej svorky a podobne…
4.
Posledným krokom je vypracovanie revíznej správy o OPaOS (Odborná prehliadka a odborná skúška) kde sa vyhodnocujú výsledky z OPaOS a jej odovzdanie.
Zároveň Vás zaevidujeme do systému pre revízie a po vypršaní platnosti revízie Vás budeme kontaktovať, aby ste mali o starosť menej a nemuseli na to myslieť. Revízna správa sa Vám vždy odovzdá do rúk.
Odpoveď na túto otázku poskytuje vyhláška zákona č. 508/2009 Z. z. v prílohe č. 8
PREHLIADKY A SKÚŠKY TECHNICKÝCH ZARIADENÍ ELEKTRICKÝCH POČAS PREVÁDZKY
A. Lehoty odborných prehliadok a odborných skúšok elektrickej inštalácie a zariadenia na ochranu pred účinkami statickej elektriny a atmosférickej elektriny podľa druhu objektu a zariadení
Vysvetlivky:
1) Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č.94/2004 Z.z. ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb v znení neskorších predpisov.
2) Pojazdný a prevozný prostriedok je zariadenie s elektrickým zariadením podľa STN 33 2000-7-754: 2006 Elektrické inštalácie budov. Časť 7: Požiadavky na osobitné inštalácie alebo priestory. Oddiel 754: Elektrické inštalácie v karavanoch a v motorových karavanoch, podľa STN 34 1330: 1976 Elektrotechnické predpisy STN. Predpisy pre elektrické silnoprúdové zariadenia v pojazdných a prevozných prostriedkoch a ďalšie mobilné prostriedky, napríklad pojazdná a prevozná miešačka, pásový dopravník.
3) Napríklad STN 33 2000-7-704: 2007 Elektrické inštalácie nízkeho napätia. Časť 7-704: Požiadavky na osobitné inštalácie alebo priestory. Inštalácie na staveniskách a búraniskách; STN 33 2000-7-711: 2004 Elektrické inštalácie budov. Časť 7-711: Požiadavky na osobitné inštalácie alebo priestory. Výstavy, prehliadky a stánky.
5) Pre prepočítavač množstva plynu s vlastným zdrojom malého napätia je lehota päť rokov.
6) Pri určovaní lehoty odbornej prehliadky a odbornej skúšky určí sa kratšia lehota z príslušných lehôt uvedených v tabuľke A alebo v tabuľke B.
12a) STN 33 2030 Elektrotechnické predpisy. Ochrana pred nebezpečnými účinkami statickej elektriny (33 2030).
12b) Súbor STN EN 62305 Ochrana pred bleskom (34 1390).
B. Lehoty odborných prehliadok a odborných skúšok elektrickej inštalácie a zariadenia na ochranu pred účinkami statickej elektriny a atmosférickej elektriny podľa klasifikácie vonkajších vplyvov
Vysvetlivky:
1) Pri určovaní lehoty odbornej prehliadky a odbornej skúšky určí sa kratšia lehota z príslušných lehôt uvedených v tabuľke A a v tabuľke B.
2) Platí pre elektrické inštalácie a zariadenia na ochranu pred účinkami statickej elektriny.
3) Platí pre triedy BE2-N1 až BE2-N3.
4) Platí pre triedy BE3-N1 až BE3-N3.
13) STN 33 2000-5-51 Elektrické inštalácie budov. Časť 5-51: Výber a stavba elektrických zariadení. Spoločné pravidlá.
14) STN 33 1500 Elektrotechnické predpisy. Revízie elektrických zariadení.
Poznámky:
Lehoty odborných prehliadok a odborných skúšok existujúcich elektrických zariadení, v prípade ktorých bol protokol o určení prostredia vypracovaný do 31. januára 2009, upravuje slovenská technická norma.14)